Koldo Mitxelena literatura lehiaketa

Koldo Mitxelena Saria Donostiako eskola arteko literatur lehiaketa da eta euskararen erabilera eta literatur sormena sustatzea du helburu.

1990. urtean egin zen lehengo aldiz eta geroztik urtero-urtero antolatu da.

Donostiako ikastetxeetan ikasten duten 8 urtetik 18 urte bitarteko gazteek parte har dezakete, 5 adin tartetan banatuta.

Bost modalitate daude aukeran:

- komikia

- olerkia

- ipuina

- bertsoa

- mikroipuina

Oinarriak eta izena emateko fitxa bidali dira ikastetxeetara eta haur eta gazteak ibiltzen diren guneetara. 2019ko otsailaren 7a da lanak jasotzeko azken eguna eta maiatzean emango da epaia eta sariak banatuko dira.

Sarien banaketa ekitaldiko bideoak

Maiatzaren 4an banatu ziren Koldo Mitxelena Literatura Lehiaketaren 30. edizioaren sariak Udaletxeko Pleno Aretoan.

Laburpena:

Ekitaldiaren bideo osoa:

Saridunen sarrera:

30. edizioaren sariak banatuta

Maiatzaren 4an Udaletxeko Pleno aretoan banatu ziren

Koldo Mitxelena literatura lehiaketaren 30. edizioaren sariak

Txistularien atzetik sartu ziren saridunak aretoan senide, lagun, irakasle eta herritarren txalo zaparrada jasota, eta Miren Azkarate zinegotziaren hitzen ondoren, saridunen lanak entzun genituen Ainara Ortegaren ahotsak eta Iñaki Salvadorren pianoak lagunduta. Sara Cozarrek aurkeztu zuen ekitaldia.

Ekitaldi goxoa eta hunkigarria izan zen, haur eta gazte saridunek ederki irakurri eta kantatu zituzten haien lanak. Uzta polita izan da 30. edizio honetakoa.

Amaieran Zugarramurdin Urruzuno lehiaketako irabazleekin batera literatura tailer batean parte hartzeko aukera zozketatu zen eta poz handiz hartu zuten tokatu zitzaien 5 gazteek.

Zorionak denei eta jarraitu bide beretik!

Argazkiak ikusteko klikatu hemen.

30. edizioko sarituen zerrenda

Mota
Kat.
Izenburua
Egilea
Ikastetxea

Bertsoa

C

Errege eguna

JUNE SANZ VILLORIA

Zurriola ikastola

Bertsoa

D

Aurrera noa

ANE IPARRAGIRRE GONZALEZ

Arantzazuko Ama ikastola

Ipuina

B

Hitz egiten zekien labea

LIERNI RIEZU AYALA

La Salle ikastetxea

Ipuina

C

Dorremi lagunen abenturak

LANDER AROCENA MITXELENA

La Salle-San Luis ikastetxea

Ipuina

D

Lohitz eta arranoaren hegalak

BEÑAT ARRATIBEL OTAEGI

Arantzazuko Ama ikastola

Ipuina

E

 Badago

IZETA EGIZABAL, MALEN

    Santo Tomas lizeoa

Komikia

B

Zakarra hondartzan

OIER TORRES COSTAS

   Zurriola ikastola

Komikia

C

Nork tolestu du Pisa dorrea

SARA BASTIDA LURE

Zurriola ikastola

Komikia

D

Txakurra eta katua bezala

LUKA ARGARATE GAZTAÑAGA

Zurriola ikastola

Komikia

D

Printzesaren bila

MALEN URTXEGI FERNANDEZ

Zurriola ikastola

Komikia

E

Bihotz ubela

RUA GUAL, MAIDER

   Herri Ametsa ikastola

Komikia

F

Lanak

JON ANDER ALONSO ORTIZ DE ELGUEA

La Salle ikastetxea

Mikroipuina

E

Argi urdina

JULEN ABAL GARATE

Axular

Mikroipuina

E

Opariak

OLIVIA PEREZ DE BLAS

Axular

Mikroipuina

F

Irakurleari

MADDI MURUZABAL GIL

Santo Tomas lizeoa

Olerkia

C

Musika

MARTIN ARZELUS ORMAETXEA

Axular

Olerkia

D

Ekilorea

IRATI OSKOZ EGIGUREN

Arantzazuko Ama ikastola

Olerkia

D

Pertsona indartsuen garaipena

MAITANE ITURRIOZ REZOLA

Santo Tomas lizeoa

Olerkia

F

Ikuspuntuak

XABIER ORMAZABAL IÑURRATEGI

Santo Tomas lizeoa

Irabazleen lanak

30. edizio honetan 19 lan saritu dira eta 43k lortu dute epaimahaiaren aipamen berezia.

Lan sarituak 4 olerki, 6 komiki, 2 bertso, 4 ipuin eta 3 mikroipuin izan dira. Liburuxka honetan dituzue guztiak, ikusteko klikatu hemen edo pdf-n nahi izanez gero hemen

 

Epaimahaia

Epaimahai lanetan ondoko sei kide hauek ibili dira:

  • Ana Malagon idazlea
  • "Mattin" Iñaki Martiarena, komikigilea
  • Arantxa Urretabizkaia, idazlea
  • Inazio Mujika, idazlea
  • Yolanda Arrieta, idazlea
  • Beñat Gaztelumendi, bertsolaria

Parte hartzea

Donostiako Udaleko Euskara Zerbitzuak antolatutako Koldo Mitxelena Literatura Lehiaketa XXX. ediziora iritsi da aurten. 19 kastetxek parte hartu dute eta 1.043 lan aurkeztu dituzte, urrian argitaratu ziren oinarrien arabera.

Aurten, komikia izan da atalik arrakastatsuena, guztira 445 lan aurkeztu baitira, ondoren oso gertutik ipuinak (408), olerkiak (88), mikroipuinak (54) eta bertsoak (48). Eta adin tarteari dagokionez, azken urteetan bezalaxe, parte hartzaileena 10-12 urte bitartekoa izan da (532).

Hona hemen aurkeztu diren lanen taula:

   B    C      D     E     F   GUZTIRA
KOMIKIA  175 214 51 2 3 445
OLERKIA - 71 9 1 7 88
IPUINA 59 222 97 30 0 408
MIKROIPUINA - - - 38 16 54
BERTSOA 0 25 19 2 2 48
GUZTIRA 234 532 176 73 28 1043

30. edizioko aipatuen zerrenda

1. Abad Perez de Albeniz, Uxue Bigarren aurpegia (Ipuina C), Amara Berri

2. Aburuza Alduntzin, Markel Urtaroak (Bertsoa E), La Salle

3. Arriet Arrazola, Maia Hilabeteak pasa (Bertsoa C), Orixe

4. Auzmendi Agirrebengoa, Uxue gaua hondartzan (Mikroipuina E), Axular

5. Auzmendi Del Valle de Lersundi, Jon 2019: agur santotori (Bertsoa F), Santo Tomas

6. Barriuso Aizpurua, Olaia Noah (Bertsoa E), Herri Ametsa

7. Calatayud Iraeta, Leire Gaur ere sagarra (Mikroipuina F), Antigua-Luberri BHI

8. Darnell, Eden Rose Gauza arraro hau (Bertsoa C), Ikasbide

9. De Albillos Eizaguirre, Jagoba Literatura falta (Bertsoa D), Zurriola

10. Eguren Andonegui, Haizea Gelditu egin naiz (Olerkia E), La Salle

11. Esnal Alzugaray, June Nire herria (Mikroipuina F), Zubiri-Manteo

12. Esnal Alzugarai, June Kalean barrena (Olerkia F), Zubiri-Manteo

13. Etxarri Morcillo,Izaro Erreala ligako lehenengoa (Komikia D), Zurriola

14. Etxeburua Maiztegi, Aiora 1891ko otsailaren 1a (Mikroipuina F), Santo Tomas

15. Ezkurdia Apeztegia, Maddi Eskakizuna (Mikroipuina F), Santo Tomas

16. Garin Etxeberria, Iker Kaletik abesten (Komikia C), Santo Tomas

17. Garmendia Urresti, Iker Tomatea bidaian (Bertsoa D), Zurriola

18. Garro Ugartemendia, Alaia 2019ko otsailaren 3a (Ipuina E), La Salle-San luis

19. Gil Martin, Amaia Urrutiko laguna bisitan dator (Bertsoa D), Axular

20. Gurrutxaga Iturbe, Unai Bertso txapelketa (Bertsoa C), Zurriola

21. Ibarburu Suescun, Nicolas Hiltzaile baten buruan (Ipuina E), La Salle

22. Irureta Gereño, June Saiatu (Olerkia D), Arantzazuko Ama

23. Lopez Aguilera, Xabier Amalurren barne beltza (Ipuina E), Usandizaga

24. Lopez Alaña, Ibai Sherlock holmes (Komikia D), Arantzazuko Ama

25. Manterola Lizeaga, Xabier Antton eta salamanka (Ipuina D), Arantzazuko Ama

26. Martinez Benitez, Oier Azeria eta misterioa (Komikia B), Zurriola

27. Martinez Gomez, Julen Saguzarra eta bere familia (Ipuina B), La Salle

28. Martinez Perez, Mikel Bi mutil bihurri (Komikia C), Herri Ametsa

29. Millan Velasco, Naiara Letren kontuak (Olerkia C), Axular

30. Olasagasti Martinez, Izaro Inauteriak (Bertsoa C), Zurriola

31. Oyarzabal Basurto, Ekain Urte berri eguna (Bertsoa D), Zurriola

32. Pelaz Rosa, Gorka Irtenbidea (Mikroipuina E), Axular

33. Remirez Muñoz, Josu Futbol zaletasuna (Bertsoa F), Jesuitak

34. Rollan Goikoetxea, Maddi Txerri hegalaria (Komikia B), Zurriola

35. Segade Bañeza, Irati Astoa eta zaldia (Ipuina B), Herri Ametsa

36. Sutil Apilanez, Leire Holmes detektibea eta basoko misterioa (Ipuina B), La Salle

37. Udakiola Agirrebengoa, Naiara Amona maitatua (Mikroipuina E), La Salle

38. Udakiola Agirrebengoa, Uxue Minutu bateko kontua (Olerkia D), La Salle

39. Urkiola Jauregi, Izaro Sudur luzea (Ipuina D), Arantzazuko Ama

40. Zabala Vicente, Katixa Violeta eta chez echeverri (Ipuina C), Santo Tomas

41. Zabalo Ezkurra, Ihintza Ezberdinak, baina eskubide berdinak! (Komikia D), Zurriola

42. Zamakola Etxeberria, Erika Aran (Ipuina D), Arantzazuko Ama

43. Zugasti Baquero, Auria Sentimenduen koloreak (Olerkia C), Zurriola

Itzuli