Koldo Mitxelena literatura lehiaketa

32. edizioa

Hemen dituzue oinarriak.

Aurten parte hartzea bereziki handia izan da. 1481 lan jaso dira, 237 gehiago iaz baino.

Maiatzaren 20an, sarien banaketa ekitaldia

Azken txanpara iristen ari gara.

Sarien banaketa ekitaldia maiatzaren 20an izango da, ostegunarekin, arratsaldeko 18:30ean, publikorik gabe.

Epaimahaiak 32. edizioan aurkeztu diren 1481 lanetatik 24 saritu ditu, eta 53ri eman die aipamen berezia.

Aurten, sarien banaketa ekitaldia, ohi bezala, Donostiako Udaleko Udalbatza aretoan ospatuko da. Bertan Alkatea, epaimahaia, saridunak, muskariak eta aurkezlea izango dira, denen artean ekitaldi goxo eta polita egiteko.

Senideek, lagunek eta publiko zabalak streaming bidez jarraitu ahal izango dute ekitaldia honako loturan.

Epaimahaia 2021

Epaimahai lanetan ondoko sei kide hauek ibili dira:

  • Ana Malagon idazlea
  • "Mattin" Iñaki Martiarena, komikigilea
  • Arantxa Urretabizkaia, idazlea
  • Inazio Mujika, idazlea
  • Yolanda Arrieta, idazlea
  • Beñat Gaztelumendi, bertsolaria

32. edizioko sarituen zerrenda

24 haur eta gazte izan dira sarituak 32. edizio honetan.

 

Mota

K

Egilea

Izenburua

Ikastetxea

Bertsoa

C

REKONDO ALBERRO, MADDI

GIZA ESKUBIDEAK

La Salle Donostia

Bertsoa

C

ARTOLA ZURIARRAIN, ASIER

TEKNOLOGIA

Santo Tomas Lizeoa

Bertsoa

D

LEGORBURU ARRIETA, LEXURI

INAUTERIAK

Arantzazuko Ama BHI

Bertsoa

E

IPARRAGIRRE GONZALEZ, ANE

HAIBAT MUNDU INTIMO

Arantzazuko Ama BHI

Bertsoa

E

SAN MIGUEL UGARTE, NAROA

KONFINAMENDUA

Arantzazuko Ama BHI

Ipuina

B

LARRETA DORRONSORO, GORKA

ASTRONAUTA IZAN NAHI ZUEN MUTILA

Santo Tomas Lizeoa

Ipuina

B

ESNAL AIZPURUA, MALEN

ESZENATOKI MAGIKOA

Santo Tomas Lizeoa

Ipuina

C

PEÑA MANCHADO, DENIS

CORONAVIRUS HIZKIAK

La Salle San Luis

Ipuina

D

MENA MORENO, JON

GASTEIZKO AMARIKA PLAZAKO GIZON MISTERIOTSUA

La Salle San Luis

Ipuina

E

MAGNO CARRION, CARLA

BUKAERA ONIK GABE

Arantzazuko Ama BHI

Ipuina

F

BORONAT ARRILLAGA, JUNE

AMETS GAIZTOA

Santo Tomas Lizeoa

Komikia

B

FERNANDEZ IRAZOLA, JOSU

MUNDU ZIKIÑA

Axular Lizeoa

Komikia

C

SOROA CHUNG SANG, KATIXA LI

PORRU-ZUHAITZA

Axular Lizeoa

Komikia

D

PAQUICO COLOMA, ZIHARA

MAITASUN ISTORIOA

Arantzazuko Ama BHI

Komikia

D

AUSIN SARASUA, AMAIA

NIRE MUTIL LAGUNA

Zurriola Ikastola

Komikia

E

IRAZUSTA GARMENDIA, IZAR

ZER ARRAIO !

Arantzazuko Ama BHI

Komikia

E

OSKOZ EGIGUREN, IRATI

BURBUILATXOAN

Arantzazuko Ama BHI

Mikroip.

D

ABEDUL CANO, LEIRE

EGIZU HEGAN !

Herri Ametsa Ikastola

Mikroip.

D

MARTINEZ PEREZ, ALAZNE

ZER OTE DA ?

Herri Ametsa Ikastola

Mikroip.

E

ARESTI PEREZ, OIER

KOMUNEKO LAZTANAK

Zubiri-Manteo BHI

Mikroip.

F

LASA ELOSEGI, LORE

EDALONTZI BAT ESKUETAN

Zurriola Ikastola

Olerkia

C

BUENO IRASTORZA, JULEN

OLERKIA

Zurriola Ikastola

Olerkia

E

ITURRIOZ REZOLA, MAITANE

BARKAIDAZU

Santo Tomas Lizeoa

Web

komikia

F

UBARRETXENA TRUEBA, ANDER

CTRL + F5

Usandizaga-Peñaflorida BHI

Lan sarituak - 2021

32. edizio honetan 24 lan saritu dira eta 53k lortu dute epaimahaiaren aipamen berezia.

Lan sarituak 2 olerki, 6 komiki, wekomik 1, 5 bertso, 6 ipuin eta 4 mikroipuin izan dira. Liburuxka honetan dituzue guztiak (pdf-n nahi izanez gero hemen)

 

Aipatuen zerrenda 2021

Mota

K

Egilea

Izenburua

Ikastetxea

Bertsoa

C

BEOBIDE FRIAS, MALEN

MAGOAK

Zurriola Ikastola

Bertsoa

C

ANZA ZALAKAIN, MADDI

KONKISTADOREA

Zurriola Ikastola

Bertsoa

C

ARRAZOLA ETXEZARRETA, IZARO

IKASTOLA

Zurriola Ikastola

Bertsoa

C

GOÑI BADIOLA, ANE

KUTSADURA

Zurriola Ikastola

Bertsoa

D

BARRIOS ZIPITRIA, MARKEL

2020 ETA BIRUSA

Santo Tomas Lizeoa

Bertsoa

F

URKIZAR CALVIÑO, XABIER

HERRITIK HIRIRA

Zurriola Ikastola

Ipuina

B

MARTINEZ MENDIKUTE, MARINA

MAITASUNAREN LOREA

Santo Tomas Lizeoa

Ipuina

C

SANZ ARTETXE, JON

ZORTE TXARRAREKIN BIZI DEN BATEN EGUNKARIA

Axular Lizeoa

Ipuina

C

URKIOLA LANDA, NAIA

RENFEKO ESTAZIOA

Ikasbide Ikastola

Ipuina

C

CATALAN MARTINEZ, AMEZTI

OLENTZERO GALDU DA

Ntra. Sra. Aranzazu

Ipuina

C

SAINZ ELORZA, IZARO

AGUR BERO BAT

Orixe Ikastola

Ipuina

C

ELIZALDE IZAGIRRE, LAIDA

ETXE MISTERIOTSUA

Orixe Ikastola

Ipuina

C

LARRETA DORRONSORO, ELENE

ATERKI HEGALARIA

Santo Tomas Lizeoa

Ipuina

C

ALDUNTZIN SUSPERREGI,JON

LAGUNTZAILE EZKUTUA

Santo Tomas Lizeoa

Ipuina

D

ELIZEGI AGIRRE,GARTXOT

LAPURRETA

Arantzazuko Ama BHI

Ipuina

D

GARCIA URBIZU,NEREA

AMETS BITXIAK

Arantzazuko Ama BHI

Ipuina

D

MORALEDA CASTRO, LUKA

ALDAKETA

La Salle San Luis Ikastetxea

Ipuina

D

ZABALA VICENTE, KATIXA

ELENA ETA BERE LAGUNAK

Santo Tomas Lizeoa

Ipuina

D

BARCINA RUIZ, GARAZI

ZAKUR GALDUA

Santo Tomas Lizeoa

Ipuina

E

ZAMAKOLA ETXEBERRIA, ERIKA

NIRE ORDUA

Arantzazuko Ama BHI

Ipuina

E

OTAEGI ARRATIBEL,BEÑAT

HAMABIAK ETA BITAKO ORDULARIA

Arantzazuko Ama BHI

Ipuina

E

IRURETA GEREÑO, JUNE

IKARA

Arantzazuko Ama BHI

Ipuina

E

BERGUA MATEO, IRAIA

BEGIAK IREKI

Axular Lizeoa

Ipuina

E

DIEZ HERTAT, INDIRA

AROTZAREN ESKUAK

La Salle San Luis Ikastetxea

Ipuina

F

BARCINA RUIZ, BEÑAT

HAIZEAK DARAMATZAN EGUNAK

Santo Tomas Lizeoa

Ipuina

F

FERNANDEZ JACA, ESTITXU

NAHASTEA

Santo Tomas Lizeoa

Komikia

B

CABALLERO MATILLLA, ELAIA

NESKATILA AUSARTA

Herri Ametsa Ikastola

Komikia

B

SANTIAGO SANCHEZ, ANDER

PEPE ETA ZERO: EXPLORADOREAK

Herri Ametsa Ikastola

Komikia

C

MATYAS LARRAÑAGA, AMAIA

SUSU DRAGOIA

Axular Lizeoa

Komikia

C

ESCUDERO REDONDO, UXUE

KONFINAMENDUA

Herri Ametsa Ikastola

Komikia

C

ALZUARAN ETXABE, NAIA

NASHA

Santo Tomas Lizeoa

Komikia

C

IRAETA URIA,EKAI

BANPIROTXOA

Zurriola Ikastola

Komikia

C

TORRES COSTAS, OIER

AMA ESPABILATU

Zurriola Ikastola

Komikia

D

VLADU, ERIC-ANDREI

EGUN EZ HAIN POLITA

Arantzazuko Ama BHI

Komikia

D

MARTIN RUIZ, JANIRE

HASERRE EDO SUTAN ?

Donostiako Salesiarrak

Komikia

D

DURAN CEPEDA, OIER

MOZORRO FESTA

Ntra. Sra. Aranzazu

Komikia

E

OYARBIDE MUGUERZA, NAIARA

SUPER LILIREN ABENTURAK

Arantzazuko Ama BHI

Komikia

E

DE BOURTHOUMIEU GONZALEZ, ONINTZA

PERFEKTU

Herri Ametsa Ikastola

Mikroip.

D

CIVANTOS ETXENIKE,MAYA

ERLOJU MISTERIOTSUA

Herri Ametsa Ikastola

Mikroip.

D

ARRONIZ BURGOS, UNAX

ASTRONAUTA

Herri Ametsa Ikastola

Mikroip.

E

OSKOZ EGIGUREN, IRATI

EZJAKINEN EGUNA

Arantzazuko Ama BHI

Mikroip.

E

BEREZIARTUA ORMAZABAL, CARLOTA

AKABO

Axular Lizeoa

Mikroip.

E

CASCANTE AIZPURU, MIKEL

KONZIENTZIE

Axular Lizeoa

Mikroip.

E

MORALES AVILA, ALANA

AMETSA

Lauaizeta Ikastola BHI

Mikroip.

E

BUENO MARTIN, NAHIA

EZEZAGUNA

Lauaizeta Ikastola BHI

Mikroip.

F

SILVA LUCAS, UNAI

NOLA DAKIZU ?

La Salle Donostia Ikastetxea

Mikroip.

F

ARAMBURU SARRIA, LOREA

ITSASOARI ERREGUTUZ

San Inazio-Jesuitak

Olerkia

C

PEÑALBA CAMPOS, IKER

KOLOREEKIN JOLASTEN

Zurriola Ikastola

Olerkia

C

REDONDO OLAZABAL, OIER

IKASTOLAN

Zurriola Ikastola

Olerkia

D

MADARIAGA HUEGUN, ITSASO

2020. URTEA

Zubiri-Manteo BHI

Olerkia

E

GARCIA URBIZU, AINHOA

AMETSAK

Arantzazuko Ama BHI

Olerkia

F

ETURA MENDIZABAL, NAGORE

NIRE BARNEKO MUNSTROA

Zurriola Ikastola

Web

komikia

F

ANSA TAMES, ANDER

ARAZO EKONOMIKOAK

Zurriola Ikastola

31. edizioa (2020) - Sarien banaketaren bideo berezia

Zailtasunak zailtasun Koldo Mitxelena Literatura Lehiaketaren 31. edizioaren amaierara iritsi gara. Aurten baina, Covid19 edo Koronabirusaren auzia dela-eta etxez etxe "ibili gara" sarien banaketa ekitaldia osatzen gure saritu eta aipatuek merezi zuten bezala. Ikus aurtengoaren bideo berezi-berezia!

Ekitaldiaren bideo osoa:

Itzuli